American Technical Ceramics 600S2R0BW250XT
600S2R0BW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S2R0BW250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S2R0BW250XT.pdf
Availability of 600S2R0BW250XT
QUANTITY
600S2R0BW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S2R0BW250XT
Internal Part NumberEIS-600S2R0BW250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S2R0BW250XT
Related Links600S2R0, 600S2R0BW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S2R0BW250XT Details Description
Related parts for 600S2R0BW250XT
CONN HEADER RTANG 2POS .100 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf