American Technical Ceramics 600S2R0BW250XT
600S2R0BW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S2R0BW250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S2R0BW250XT.pdf
Availability of 600S2R0BW250XT
QUANTITY
600S2R0BW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S2R0BW250XT
Internal Part NumberEIS-600S2R0BW250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S2R0BW250XT
Related Links600S2R0, 600S2R0BW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S2R0BW250XT Details Description
Related parts for 600S2R0BW250XT
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ5 M25 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 110UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 56A datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf