American Technical Ceramics 600S2R4BT250XT
600S2R4BT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S2R4BT250XT
Brief Description
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S2R4BT250XT.pdf
Availability of 600S2R4BT250XT
QUANTITY
600S2R4BT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S2R4BT250XT
Internal Part NumberEIS-600S2R4BT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600S Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S2R4BT250XT
Related Links600S2R4, 600S2R4BT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S2R4BT250XT Details Description
Related parts for 600S2R4BT250XT
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
CBL ASSY 2.5MM SLIM 6' 4C BLK datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
MOD RECT ASSY 1.2A STD 10KV datasheet.pdf
10000UF 10V 18X38MM 105C 10000H datasheet.pdf