American Technical Ceramics 600S2R7AW250XT
600S2R7AW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S2R7AW250XT
Brief Description
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S2R7AW250XT.pdf
Availability of 600S2R7AW250XT
QUANTITY
600S2R7AW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S2R7AW250XT
Internal Part NumberEIS-600S2R7AW250XT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S2R7AW250XT
Related Links600S2R7, 600S2R7AW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S2R7AW250XT Details Description
Related parts for 600S2R7AW250XT
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 50V datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 727.67 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf