American Technical Ceramics 600S3R3BW250XT
600S3R3BW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S3R3BW250XT
Brief Description
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S3R3BW250XT.pdf
Availability of 600S3R3BW250XT
QUANTITY
600S3R3BW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S3R3BW250XT
Internal Part NumberEIS-600S3R3BW250XT
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S3R3BW250XT
Related Links600S3R3, 600S3R3BW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S3R3BW250XT Details Description
Related parts for 600S3R3BW250XT
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 100V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 150V 0606 datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1600V 150A datasheet.pdf
FIXED IND 2.8UH 12.2A 5.4 MOHM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE A 25POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D4SL-N2QDG-D4N datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 27UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf