American Technical Ceramics 600S4R7CT250XT
600S4R7CT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S4R7CT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S4R7CT250XT.pdf
Availability of 600S4R7CT250XT
QUANTITY
600S4R7CT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S4R7CT250XT
Internal Part NumberEIS-600S4R7CT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600S Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S4R7CT250XT
Related Links600S4R7, 600S4R7CT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S4R7CT250XT Details Description
Related parts for 600S4R7CT250XT
RES 24 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LIION 2CELL 20TQFN datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD LINEAR REG ADP7142 datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 100VA PP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf