American Technical Ceramics 600S620FW250XT
600S620FW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S620FW250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S620FW250XT.pdf
Availability of 600S620FW250XT
QUANTITY
600S620FW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S620FW250XT
Internal Part NumberEIS-600S620FW250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S620FW250XT
Related Links600S620, 600S620FW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S620FW250XT Details Description
Related parts for 600S620FW250XT
IC OSC SILICON 4.194304MHZ 8-DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TVS datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG DMPLX 125.5UM datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf