Ohmite 602HR050E
602HR050E picture photo
Mfg. Part Number
602HR050E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.05 OHM 1/5W 3% AXIAL
Datasheet Download
602HR050E.pdf
Availability of 602HR050E
QUANTITY
602HR050E Order Process
Ship out your order
Specifications of 602HR050E
Internal Part NumberEIS-602HR050E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±3%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.250" L (6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)602HR050E
Related Links602H, 602HR050E Datasheet, Ohmite Distributor
602HR050E Details Description
Related parts for 602HR050E
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TORX KEY T-HANDLE T30 3.94" datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN SIDELED SMD datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 TAB FOLD 28.7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 2POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf