Illinois Capacitor 606MHBS45K4R
606MHBS45K4R picture photo
Mfg. Part Number
606MHBS45K4R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 60UF 10% 800V RADIAL
Datasheet Download
606MHBS45K4R.pdf
Availability of 606MHBS45K4R
QUANTITY
606MHBS45K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of 606MHBS45K4R
Internal Part NumberEIS-606MHBS45K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance60µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max)2.264" (57.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)606MHBS45K4R
Related Links606MHB, 606MHBS45K4R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
606MHBS45K4R Details Description
Related parts for 606MHBS45K4R
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
LEAD ALLIG-BANANA PLUG RED 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 163MA 4.6 OHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A TO-236AB datasheet.pdf
DISPLAY 44.5MM RED 1DIGIT CA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf