| Internal Part Number | EIS-60A18-4-090C | |
| PCN Design/Specification | 60A Series SMT Optics 01/Nov/2012 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Encoders | |
| Series | 60A | |
| Pulses per Revolution | 20 | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Actuator Type | 1/8" Dia Flatted End | |
| Detent | Yes | |
| Built in Switch | Yes | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Orientation | Vertical | |
| Termination Style | Cable with Connector | |
| Rotational Life (Cycles Min) | 1M | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 60A18-4-090C | |
| Related Links | 60A18-, 60A18-4-090C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | RI-TRP-W9UR | RFID 85MM DISK TRANSP R/W 80BIT | datasheet.pdf | |