JST Sales America Inc. 60P5.5-JMCS-G-TF(N)
60P5.5-JMCS-G-TF(N) picture photo
Mfg. Part Number
60P5.5-JMCS-G-TF(N)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 60POS 3.5MM STACK HGHT
Datasheet Download
60P5.5-JMCS-G-TF(N).pdf
Availability of 60P5.5-JMCS-G-TF(N)
QUANTITY
60P5.5-JMCS-G-TF(N) Order Process
Ship out your order
Specifications of 60P5.5-JMCS-G-TF(N)
Internal Part NumberEIS-60P5.5-JMCS-G-TF(N)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesJMC
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5.5mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60P5.5-JMCS-G-TF(N)
Related Links60P5.5-JM, 60P5.5-JMCS-G-TF(N) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
60P5.5-JMCS-G-TF(N) Details Description
Related parts for 60P5.5-JMCS-G-TF(N)
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf