Littelfuse 60R040XPR
60R040XPR picture photo
Mfg. Part Number
60R040XPR
Brief Description
PTC RESETTABLE 60V 400MA RADIAL
Datasheet Download
60R040XPR.pdf
Availability of 60R040XPR
QUANTITY
60R040XPR Order Process
Ship out your order
Specifications of 60R040XPR
Internal Part NumberEIS-60R040XPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPOLYFUSE® 60R
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)400mA
Current - Trip (It)800mA
R Min/Max0.550 ~ 1.290 Ohm
Time to Trip3.8s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60R040XPR
Related Links60R0, 60R040XPR Datasheet, Littelfuse Distributor
60R040XPR Details Description
Related parts for 60R040XPR
CONN RECEPT 10POS W/SOCKT SOLDER datasheet.pdf
BATTERY PACK NICAD 10.8V 2400MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 16-BIT BUS TERM ARRAY20-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf