Littelfuse 60R040XPR
60R040XPR picture photo
Mfg. Part Number
60R040XPR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 60V 400MA RADIAL
Datasheet Download
60R040XPR.pdf
Availability of 60R040XPR
QUANTITY
60R040XPR Order Process
Ship out your order
Specifications of 60R040XPR
Internal Part NumberEIS-60R040XPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 60R
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)400mA
Current - Trip (It)800mA
R Min/Max0.550 ~ 1.290 Ohm