Littelfuse 60R160XF
60R160XF picture photo
Mfg. Part Number
60R160XF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC 1.60A 60V RESETTABLE KINK
Datasheet Download
60R160XF.pdf
Availability of 60R160XF
QUANTITY
60R160XF Order Process
Ship out your order
Specifications of 60R160XF
Internal Part NumberEIS-60R160XF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 60R
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.6A
Current - Trip (It)3.2A
R Min/Max0.090 ~ 0.220 Ohm
Time to Trip11.4s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60R160XF
Related Links60R1, 60R160XF Datasheet, Littelfuse Distributor
60R160XF Details Description
Related parts for 60R160XF
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC USB TRANSIENT SUPP 4-DSBGA datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 43K OHM 5% AXL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 24A TO252 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT SMD 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO datasheet.pdf
B-S-137-10 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
KIT STARTER EFM32 WONDER GECKO datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf