Littelfuse 60R185XF
60R185XF picture photo
Mfg. Part Number
60R185XF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC 1.85A 60V RESETTABLE KINK
Datasheet Download
60R185XF.pdf
Availability of 60R185XF
QUANTITY
60R185XF Order Process
Ship out your order
Specifications of 60R185XF
Internal Part NumberEIS-60R185XF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 60R
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.080 ~ 0.190 Ohm
Time to Trip12.6s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60R185XF
Related Links60R1, 60R185XF Datasheet, Littelfuse Distributor
60R185XF Details Description
Related parts for 60R185XF
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V/8V/12V 10SIP datasheet.pdf
FUSE 900A 690V 3TN/80 AR UC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
SUPERPRO IS01 PROGRAMMER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
DIODE STD REC 40A DO5 datasheet.pdf