Littelfuse 60R375XHSL
60R375XHSL picture photo
Mfg. Part Number
60R375XHSL
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESET 3.75A 60V RADIAL
Datasheet Download
60R375XHSL.pdf
Availability of 60R375XHSL
QUANTITY
60R375XHSL Order Process
Ship out your order
Specifications of 60R375XHSL
Internal Part NumberEIS-60R375XHSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 60R
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)3.75A
Current - Trip (It)7.5A
R Min/Max0.030 ~ 0.080 Ohm
Time to Trip24s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60R375XHSL
Related Links60R37, 60R375XHSL Datasheet, Littelfuse Distributor
60R375XHSL Details Description
Related parts for 60R375XHSL
RES ARRAY 13 RES 18K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE-ASN14A/ AE14G / ASN14A datasheet.pdf
THYRISTR SIBOD 110V 250A DO201AD datasheet.pdf
AMP HJ-FET 12GHZ M04 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 4.7K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 300MA 1.65 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V FLATPCK datasheet.pdf