Bourns Inc. 6100-681K-RC
6100-681K-RC picture photo
Mfg. Part Number
6100-681K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 760MA 1.09 OHM
Datasheet Download
6100-681K-RC.pdf
Availability of 6100-681K-RC
QUANTITY
6100-681K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6100-681K-RC
Internal Part NumberEIS-6100-681K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package160
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series6100
PackagingTray
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating760mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.09 Ohm Max
Q @ Freq2 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6100-681K-RC
Related Links6100-6, 6100-681K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6100-681K-RC Details Description
Related parts for 6100-681K-RC
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 16PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 156MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1/8 NAT 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf