FFF 61083-104500LF
61083-104500LF picture photo
Mfg. Part Number
61083-104500LF
Brief Description
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD
Datasheet Download
61083-104500LF.pdf
Availability of 61083-104500LF
QUANTITY
61083-104500LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 61083-104500LF
Internal Part NumberEIS-61083-104500LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBTB Design 21/Feb/2014
Standard Package500
SeriesBergStak®, MezzSelect™
PackagingTube
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Mated Stacking Heights8mm, 12mm, 16mm
Height Above Board0.303" (7.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61083-104500LF
Related Links61083-1, 61083-104500LF Datasheet, FFF Distributor
61083-104500LF Details Description
Related parts for 61083-104500LF
Connector Header 6 Position 0.240" (6.10mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120QFP datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES NTWRK 32 RES 56 OHM 36LBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf