FFF 61083-202402LF
61083-202402LF picture photo
Mfg. Part Number
61083-202402LF
Brief Description
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD
Datasheet Download
61083-202402LF.pdf
Availability of 61083-202402LF
QUANTITY
61083-202402LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 61083-202402LF
Internal Part NumberEIS-61083-202402LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBergstak Overview
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductBergstak® 0.8mm Mezzanine Connectors
MezzSelect
PCN Design/SpecificationBTB Design 21/Feb/2014
PCN Assembly/OriginBergStak 0.8mm 29/Oct/2011
BergStak 0.8mm 10/May/2012
Standard Package550
SeriesBergStak®, MezzSelect™
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions200
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 10mm, 14mm
Height Above Board0.224" (5.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61083-202402LF
Related Links61083-2, 61083-202402LF Datasheet, FFF Distributor
61083-202402LF Details Description
Related parts for 61083-202402LF
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 100MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
BRACKET WALL UNIV DIRECTLINK ANT datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf