Ohmite 610HR005E
610HR005E picture photo
Mfg. Part Number
610HR005E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.005 OHM 1W 3% AXIAL
Datasheet Download
610HR005E.pdf
Availability of 610HR005E
QUANTITY
610HR005E Order Process
Ship out your order
Specifications of 610HR005E
Internal Part NumberEIS-610HR005E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±3%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.650" L (16.51mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)610HR005E
Related Links610H, 610HR005E Datasheet, Ohmite Distributor
610HR005E Details Description
Related parts for 610HR005E
IC DRIVER HALF BRIDGE 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 55A TO-252 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 14A TO-220SIS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HDR 111POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf