Ohmite 610HR050E
610HR050E picture photo
Mfg. Part Number
610HR050E
Brief Description
RES 0.05 OHM 1W 3% AXIAL
Datasheet Download
610HR050E.pdf
Availability of 610HR050E
QUANTITY
610HR050E Order Process
Ship out your order
Specifications of 610HR050E
Internal Part NumberEIS-610HR050E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±3%
Power (Watts)1W
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.750" L (19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)610HR050E
Related Links610H, 610HR050E Datasheet, Ohmite Distributor
610HR050E Details Description
Related parts for 610HR050E
VARISTOR 805V 6.5KA BASE datasheet.pdf
ESD TRAINING PROGRAM VIDEO VHS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 44POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf