Ohmite 610SJR00200E
610SJR00200E picture photo
Mfg. Part Number
610SJR00200E
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 5% 1W C BEND
Datasheet Download
610SJR00200E.pdf
Availability of 610SJR00200E
QUANTITY
610SJR00200E Order Process
Ship out your order
Specifications of 610SJR00200E
Internal Part NumberEIS-610SJR00200E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS Information60S "E" Series Material Declaration
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series60S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseStrip, C Bend
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.441" L x 0.126" W (11.20mm x 3.20mm)
Height0.154" (3.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)610SJR00200E
Related Links610SJR, 610SJR00200E Datasheet, Ohmite Distributor
610SJR00200E Details Description
Related parts for 610SJR00200E
PHOTODIODE BLUE 7.95MM SQ CERMC datasheet.pdf
LOCKWASHER INTERNAL TOOTH .622" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf