Integrated Device Technology (IDT) 6116LA55DB
6116LA55DB picture photo
Mfg. Part Number
6116LA55DB
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 55NS 24CERDIP
Datasheet Download
6116LA55DB.pdf
Availability of 6116LA55DB
QUANTITY
6116LA55DB Order Process
Ship out your order
Specifications of 6116LA55DB
Internal Part NumberEIS-6116LA55DB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLot Mark Update 13/Apr/2015
Adhesive Material Update 28/Apr/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case24-CDIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package24-CDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6116LA55DB
Related Links6116L, 6116LA55DB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
6116LA55DB Details Description
Related parts for 6116LA55DB
CONN HOUSING DUAL ROW 28POS .100 datasheet.pdf
IC MPU M680X0 40MHZ 182PGA datasheet.pdf
SCA2 .050 PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RA-3.5MM STEREO TO S datasheet.pdf
IC ULTRASOUND PULSER 56TFLGA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
LGH-1 LEAD SGL END POS STOP datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf