Ohmite 615HR010E
615HR010E picture photo
Mfg. Part Number
615HR010E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.01 OHM 1.5W 3% AXIAL
Datasheet Download
615HR010E.pdf
Availability of 615HR010E
QUANTITY
615HR010E Order Process
Ship out your order
Specifications of 615HR010E
Internal Part NumberEIS-615HR010E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±3%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.750" L (19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)615HR010E
Related Links615H, 615HR010E Datasheet, Ohmite Distributor
615HR010E Details Description
Related parts for 615HR010E
CABLE SMA PLUG-PLUG HF-.086 4" datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CONV DC/DC TFT-LCD 32-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CS-952 BULK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
IPASS PLUS HD CAGEREC 1X2 076AU datasheet.pdf
STUD RETAINING TERM,AMPLIVAR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf