Omron Automation & Safety 61F-G1NL AC120/240 4KM
61F-G1NL AC120/240 4KM picture photo
Mfg. Part Number
61F-G1NL AC120/240 4KM
Manufacturer
Product Category
Controllers - Liquid, Level
Brief Description
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL
Datasheet Download
61F-G1NL AC120/240 4KM.pdf
Availability of 61F-G1NL AC120/240 4KM
QUANTITY
61F-G1NL AC120/240 4KM Order Process
Ship out your order
Specifications of 61F-G1NL AC120/240 4KM
Internal Part NumberEIS-61F-G1NL AC120/240 4KM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Liquid, Level
Series61F
TypeHigh/Low Level
Voltage - Supply120/240VAC
Sensitivity0 ~ 0.7kOhm
FeaturesAlarm Low - Contact, Idling Prevention
Cable Length4km (Not Included)
Output TypeRelay (2)
Contact FormSPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 200VAC
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Fluid TypePurified Water, Waste Water
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61F-G1NL AC120/240 4KM
Related Links61F-G1NL AC, 61F-G1NL AC120/240 4KM Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
61F-G1NL AC120/240 4KM Details Description
Related parts for 61F-G1NL AC120/240 4KM
SHELF 17.9"X19.25" NON VENT datasheet.pdf
FUSE CERM 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST NO SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 18-22AWG VINYL datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1.2KVDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
HAN 16A PROTECTION COVER THERMO. datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORD 1 FOOT BL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf