Grayhill, Inc. 61K100-020
61K100-020 picture photo
Mfg. Part Number
61K100-020
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
61K100-020.pdf
Availability of 61K100-020
QUANTITY
61K100-020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 61K100-020
Internal Part NumberEIS-61K100-020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series61K
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution100
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)10M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61K100-020
Related Links61K10, 61K100-020 Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
61K100-020 Details Description
Related parts for 61K100-020
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 6GB datasheet.pdf
HEADER CONN PCB MT RECEPT 32POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf