AVX Corporation 61V102MCHCH
61V102MCHCH picture photo
Mfg. Part Number
61V102MCHCH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V102MCHCH.pdf
Availability of 61V102MCHCH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
61V102MCHCH Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V102MCHCH
Internal Part NumberEIS-61V102MCHCH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V102MCHCH
Related Links61V10, 61V102MCHCH Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V102MCHCH Details Description
Related parts for 61V102MCHCH
FIXED IND 1NH 900MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 172MA 6.7 OHM datasheet.pdf