AVX Corporation 61V102MCHCH
61V102MCHCH picture photo
Mfg. Part Number
61V102MCHCH
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V102MCHCH.pdf
Availability of 61V102MCHCH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
61V102MCHCH Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V102MCHCH
Internal Part NumberEIS-61V102MCHCH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V102MCHCH
Related Links61V10, 61V102MCHCH Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V102MCHCH Details Description
Related parts for 61V102MCHCH
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 9A 12 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.2V 15A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIN-POWER D032FS-6 5C1-1 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf