AVX Corporation 61V103MCMIA
61V103MCMIA picture photo
Mfg. Part Number
61V103MCMIA
Brief Description
CAP CER 10000PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V103MCMIA.pdf
Availability of 61V103MCMIA
QUANTITY
61V103MCMIA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V103MCMIA
Internal Part NumberEIS-61V103MCMIA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V103MCMIA
Related Links61V10, 61V103MCMIA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V103MCMIA Details Description
Related parts for 61V103MCMIA
EVAL MOD FOR TPS60130 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES .05 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 40A 250V BOLT-ON datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 70POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf