AVX Corporation 61V103MCMIA
61V103MCMIA picture photo
Mfg. Part Number
61V103MCMIA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V103MCMIA.pdf
Availability of 61V103MCMIA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
61V103MCMIA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V103MCMIA
Internal Part NumberEIS-61V103MCMIA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V103MCMIA
Related Links61V10, 61V103MCMIA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V103MCMIA Details Description
Related parts for 61V103MCMIA
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CABLE TIE STD WR BLACK 14.5" datasheet.pdf
FAN AXIAL 171.5X50.8MM JQ24B7 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 690MA 252 MOHM datasheet.pdf