AVX Corporation 61V221MCDCA
61V221MCDCA picture photo
Mfg. Part Number
61V221MCDCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V221MCDCA.pdf
Availability of 61V221MCDCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
61V221MCDCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V221MCDCA
Internal Part NumberEIS-61V221MCDCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V221MCDCA
Related Links61V22, 61V221MCDCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V221MCDCA Details Description
Related parts for 61V221MCDCA
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 3A 170VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 4POS BLUE datasheet.pdf