AVX Corporation 61V221MCDCA
61V221MCDCA picture photo
Mfg. Part Number
61V221MCDCA
Brief Description
CAP CER 220PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V221MCDCA.pdf
Availability of 61V221MCDCA
QUANTITY
61V221MCDCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V221MCDCA
Internal Part NumberEIS-61V221MCDCA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V221MCDCA
Related Links61V22, 61V221MCDCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V221MCDCA Details Description
Related parts for 61V221MCDCA
BATT VRLA 12V 65AH datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC TERMINATION NETWORK SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 249K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf