AVX Corporation 61V332MBJCA
61V332MBJCA picture photo
Mfg. Part Number
61V332MBJCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V332MBJCA.pdf
Availability of 61V332MBJCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
61V332MBJCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V332MBJCA
Internal Part NumberEIS-61V332MBJCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V332MBJCA
Related Links61V33, 61V332MBJCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V332MBJCA Details Description
Related parts for 61V332MBJCA
PHOTODIODE BLUE 2.55MM SQ BUSS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS STR datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO252-3 datasheet.pdf
PNEUMATIC FML CONN 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf