AVX Corporation 61V332MBJCA
61V332MBJCA picture photo
Mfg. Part Number
61V332MBJCA
Brief Description
CAP CER 3300PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V332MBJCA.pdf
Availability of 61V332MBJCA
QUANTITY
61V332MBJCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V332MBJCA
Internal Part NumberEIS-61V332MBJCA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V332MBJCA
Related Links61V33, 61V332MBJCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V332MBJCA Details Description
Related parts for 61V332MBJCA
RES ARRAY 2 RES 15K OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM DISC W/DIODE PLUG&STB WM BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX8M STR PF datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
LED MODULE BLUE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf