AVX Corporation 61V471KCEIA
61V471KCEIA picture photo
Mfg. Part Number
61V471KCEIA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V471KCEIA.pdf
Availability of 61V471KCEIA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
61V471KCEIA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V471KCEIA
Internal Part NumberEIS-61V471KCEIA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V471KCEIA
Related Links61V47, 61V471KCEIA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V471KCEIA Details Description
Related parts for 61V471KCEIA
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 32VFQFPN datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
DDR2-800 4GB 200PIN SODIMM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS PNP 1=20PCS datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf