AVX Corporation 61V471KCEIA
61V471KCEIA picture photo
Mfg. Part Number
61V471KCEIA
Brief Description
CAP CER 470PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V471KCEIA.pdf
Availability of 61V471KCEIA
QUANTITY
61V471KCEIA Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V471KCEIA
Internal Part NumberEIS-61V471KCEIA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V471KCEIA
Related Links61V47, 61V471KCEIA Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V471KCEIA Details Description
Related parts for 61V471KCEIA
IC NVSRAM 2MBIT 85NS 32EDIP datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT BOX datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf