AVX Corporation 61V471MCDCI
61V471MCDCI picture photo
Mfg. Part Number
61V471MCDCI
Brief Description
CAP CER 470PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V471MCDCI.pdf
Availability of 61V471MCDCI
QUANTITY
61V471MCDCI Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V471MCDCI
Internal Part NumberEIS-61V471MCDCI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V471MCDCI
Related Links61V47, 61V471MCDCI Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V471MCDCI Details Description
Related parts for 61V471MCDCI
CAP ALUM 680UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
IC 2.88V P-P 10% SOT23 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 32V 1A datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.625" DIA BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 64 POS datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V Y5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 50W DO5 datasheet.pdf