AVX Corporation 61V472SCMCT
61V472SCMCT picture photo
Mfg. Part Number
61V472SCMCT
Brief Description
CAP CER 4700PF 400VAC RADIAL
Datasheet Download
61V472SCMCT.pdf
Availability of 61V472SCMCT
QUANTITY
61V472SCMCT Order Process
Ship out your order
Specifications of 61V472SCMCT
Internal Part NumberEIS-61V472SCMCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated400VAC
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)61V472SCMCT
Related Links61V47, 61V472SCMCT Datasheet, AVX Corporation Distributor
61V472SCMCT Details Description
Related parts for 61V472SCMCT
IDC CABLE - MPK60K/MC60F/MPK60K datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA 100 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED GRN DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf