FFF 62684-452100ALF
62684-452100ALF picture photo
Mfg. Part Number
62684-452100ALF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 45POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
62684-452100ALF.pdf
Availability of 62684-452100ALF
QUANTITY
62684-452100ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 62684-452100ALF
Internal Part NumberEIS-62684-452100ALF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesOPU
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions45
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62684-452100ALF
Related Links62684-4, 62684-452100ALF Datasheet, FFF Distributor
62684-452100ALF Details Description
Related parts for 62684-452100ALF
CABLE 30COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
PET 1 3/4" BLACK 30' datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER TIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 17.91MM datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf