Grayhill, Inc. 62A11-01-120CH
62A11-01-120CH picture photo
Mfg. Part Number
62A11-01-120CH
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62A11-01-120CH.pdf
Availability of 62A11-01-120CH
QUANTITY
62A11-01-120CH Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A11-01-120CH
Internal Part NumberEIS-62A11-01-120CH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62A
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A11-01-120CH
Related Links62A11-0, 62A11-01-120CH Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A11-01-120CH Details Description
Related parts for 62A11-01-120CH
RES ARRAY 7 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 120A SOT-227B datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES .36 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 6PHASE BUCK 48-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf