Grayhill, Inc. 62A11-02-100C
62A11-02-100C picture photo
Mfg. Part Number
62A11-02-100C
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62A11-02-100C.pdf
Availability of 62A11-02-100C
QUANTITY
62A11-02-100C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A11-02-100C
Internal Part NumberEIS-62A11-02-100C
FamilyEncoders
Series62A
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable with Connector
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A11-02-100C
Related Links62A11-, 62A11-02-100C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A11-02-100C Details Description
Related parts for 62A11-02-100C
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 160W datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
STATION 2-PUSHBUTTON 30MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
ADAPTER SQ HOLE PANEL RAIL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf