Grayhill, Inc. 62A15-01-020S
62A15-01-020S picture photo
Mfg. Part Number
62A15-01-020S
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62A15-01-020S.pdf
Availability of 62A15-01-020S
QUANTITY
62A15-01-020S Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A15-01-020S
Internal Part NumberEIS-62A15-01-020S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62A
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable Leads
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A15-01-020S
Related Links62A15-, 62A15-01-020S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A15-01-020S Details Description
Related parts for 62A15-01-020S
RES SMD 7.32M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRANS NPN VHF/UHF SS 25V TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 328.1' datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf