Grayhill, Inc. 62A15-02-120C
62A15-02-120C picture photo
Mfg. Part Number
62A15-02-120C
Datasheet Download
62A15-02-120C.pdf
Availability of 62A15-02-120C
QUANTITY
62A15-02-120C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A15-02-120C
Internal Part NumberEIS-62A15-02-120C
FamilyEncoders
Series62A
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable with Connector
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A15-02-120C
Related Links62A15-, 62A15-02-120C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A15-02-120C Details Description
Related parts for 62A15-02-120C
PHOTODIODE BLUE 14.5MM SQ BUSS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 89.6UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 13POS T/H TIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K OHMS WIRE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 90MA 24 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf