Grayhill, Inc. 62A18-02-060C
62A18-02-060C picture photo
Mfg. Part Number
62A18-02-060C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62A18-02-060C.pdf
Availability of 62A18-02-060C
QUANTITY
62A18-02-060C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62A18-02-060C
Internal Part NumberEIS-62A18-02-060C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62A
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution20
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62A18-02-060C
Related Links62A18-, 62A18-02-060C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62A18-02-060C Details Description
Related parts for 62A18-02-060C
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64TAP 2.5K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SCKT datasheet.pdf