Grayhill, Inc. 62AG11-L9-020C
62AG11-L9-020C picture photo
Mfg. Part Number
62AG11-L9-020C
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62AG11-L9-020C.pdf
Availability of 62AG11-L9-020C
QUANTITY
62AG11-L9-020C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62AG11-L9-020C
Internal Part NumberEIS-62AG11-L9-020C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part Number62AG Series 20/Jul/2011
FamilyEncoders
Series62AG
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62AG11-L9-020C
Related Links62AG11-, 62AG11-L9-020C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62AG11-L9-020C Details Description
Related parts for 62AG11-L9-020C
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IND PB ILLUM RND BLACK WHITE datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf