Grayhill, Inc. 62C1515-01-050S
62C1515-01-050S picture photo
Mfg. Part Number
62C1515-01-050S
Datasheet Download
62C1515-01-050S.pdf
Availability of 62C1515-01-050S
QUANTITY
62C1515-01-050S Order Process
Ship out your order
Specifications of 62C1515-01-050S
Internal Part NumberEIS-62C1515-01-050S
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator TypeConcentric
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62C1515-01-050S
Related Links62C1515, 62C1515-01-050S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62C1515-01-050S Details Description
Related parts for 62C1515-01-050S
RELAY OPTO DC 400V 180MA 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR XPHASE 28-MLPQ datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 10POS 1.5MM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24V 2.1A 50W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf