Grayhill, Inc. 62D15-01-100S
62D15-01-100S picture photo
Mfg. Part Number
62D15-01-100S
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPTICAL 24POS 10" CBL
Datasheet Download
62D15-01-100S.pdf
Availability of 62D15-01-100S
QUANTITY
62D15-01-100S Order Process
Ship out your order
Specifications of 62D15-01-100S
Internal Part NumberEIS-62D15-01-100S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62D
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable Leads
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62D15-01-100S
Related Links62D15-, 62D15-01-100S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62D15-01-100S Details Description
Related parts for 62D15-01-100S
EXTRACTION TOOL .093 CONN datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 240MA 4.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CB BTS PHSL 5 ASY datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 790MA 220 MOHM datasheet.pdf