Grayhill, Inc. 62F22-01-060C-L
62F22-01-060C-L picture photo
Mfg. Part Number
62F22-01-060C-L
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62F22-01-060C-L.pdf
Availability of 62F22-01-060C-L
QUANTITY
62F22-01-060C-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 62F22-01-060C-L
Internal Part NumberEIS-62F22-01-060C-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62F
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution16
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62F22-01-060C-L
Related Links62F22-0, 62F22-01-060C-L Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62F22-01-060C-L Details Description
Related parts for 62F22-01-060C-L
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DUAL 4-INPUT 32VQFN datasheet.pdf
IC PWR MGMT 6CH W/4 LDO 32VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 350VAC 2AG datasheet.pdf
CONTACT BATTERY AA NEGATIVE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 20% BX 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 10A 24VDC datasheet.pdf