Grayhill, Inc. 62H4522-H9-020C
62H4522-H9-020C picture photo
Mfg. Part Number
62H4522-H9-020C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62H4522-H9-020C.pdf
Availability of 62H4522-H9-020C
QUANTITY
62H4522-H9-020C Order Process
Ship out your order
Specifications of 62H4522-H9-020C
Internal Part NumberEIS-62H4522-H9-020C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62H
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution8, 16
Voltage - Supply5V
Actuator TypeConcentric
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62H4522-H9-020C
Related Links62H4522, 62H4522-H9-020C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62H4522-H9-020C Details Description
Related parts for 62H4522-H9-020C
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC14H/AE14G/X datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 90W datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf