Grayhill, Inc. 62R30-02-100S
62R30-02-100S picture photo
Mfg. Part Number
62R30-02-100S
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
OPTICAL ENCODER
Datasheet Download
62R30-02-100S.pdf
Availability of 62R30-02-100S
QUANTITY
62R30-02-100S Order Process
Ship out your order
Specifications of 62R30-02-100S
Internal Part NumberEIS-62R30-02-100S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series62R
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution12
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel Mount
OrientationVertical
Termination StyleCable Leads
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)62R30-02-100S
Related Links62R30-, 62R30-02-100S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
62R30-02-100S Details Description
Related parts for 62R30-02-100S
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
ATTENUATOR, FC/UPC, DW, 14DB datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.25A MCPH6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 130 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.7K OHM 4SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Header 13 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf